środa, 4 grudnia 2019

Jak wybrać płatki śniadaniowe, by nie tylko smakowały?


        Kukurydziane, czekoladowe, zbożowe, z dodatkiem owoców czy bez? Na rynku mamy ogrom płatków śniadaniowych, stąd trudno się dziwić, że nasze wybory bywają mało świadome. Nie zwracamy uwagi na skład, walory odżywcze, kaloryczność. Kierujemy się ceną i smakami, które bardzo często uzyskiwane są w sposób sztuczny. Jak wybrać płatki śniadaniowe, które zaoferują coś więcej niż jedynie oryginalny smak?

Płatki śniadaniowe... na śniadanie

            Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dosłownie stawia nas na nogi. Pobudza do działania, aktywuje cały organizm, który ma za sobą długą noc i potrzebuje zwiększyć tempo metabolizmu. Nic zatem dziwnego, że to właśnie na śniadanie polecane są płatki... śniadaniowe. Reklamy kuszą, bo widzimy bajeczne kształty, pyszne nadzianie, kolorowe płatki, które zalane mlekiem stają się jeszcze smaczniejsze. Jeśli jednak chcemy, by były to smaki naturalne, a sam produkt przynosił wartości odżywcze, powinniśmy zwrócić uwagę, co wybieramy.

            Popularne płatki rekomendowane przez producentów w reklamach, najczęściej mają niewiele wspólnego ze zdrowymi produktami. Ich aromaty i smaki, a tym bardziej kształty uzyskiwane są dzięki zastosowaniu rozmaitych procesów, z wykorzystanym sztucznych dodatków. Takie płatki stają się wysoce kaloryczne, przyczyniają się zatem do podnoszenia ryzyka nadwagi i otyłości, rozwoju cukrzycy i innych schorzeń. Jest to niebezpieczne również z tego powodu, że słodkie płatki smakują nam tak bardzo, iż mało kto spożywa ich niewielką ilość. Przeważnie jedno śniadanie obfituje w porcje o 2-3 razy większe niż zalecane!

            Wyobraźmy sobie, że jedno śniadanie dostarcza kilku łyżeczek cukru, nie wspominając o innych składnikach, które niekorzystnie oddziałują na organizm. A to dopiero pierwszy posiłek w ciągu całego dnia...

Jak wybierać zdrowe i wartościowe płatki?

            Przede wszystkim trzeba zapoznawać się z informacjami zawartymi na opakowaniach wybieranych produktów. Nie cena powinna mieć tu najważniejsze znaczenie, lecz skład, kaloryczność, ilość błonnika, witamin czy minerałów, ale nie tych uzyskiwanych w formie sztucznych dodatków.

            Zamiast sięgać po produkty szeroko reklamowane w mediach, warto poszukać płatków sprzedawanych sklepach ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, np. SklepAgnex. Pełnoziarnistymi płatkami, z zawartością błonnika i suszonych owoców, bez sztucznych dodatków, możemy się zajadać spokojnie każdego dnia, oczywiście w granicach rozsądku. Porcja ciepłej owsianki w sezonie jesienno-zimowym, nie tylko postawi na nas nogi, ale i rozgrzeje, pobudzi do działania.

            Brak cukru w składzie, aromatów, barwników i innych substancji, które kompletnie nie są potrzebne, płatki śniadaniowe czyni zdrowymi. Mogą na nie postawić wszyscy, najmłodsi i najstarsi, nie martwiąc się o swoje zdrowie.

Kilka typów płatków śniadaniowych o wysokich walorach odżywczych

            Powszechnie dostępne, niedrogie i najbardziej nam znane płatki owsiane, dostarczają błonnika, białka i węglowodanów. Znajdujemy w nich beta-glukany odpowiedzialne za obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Do tego 7 aminokwasów egzogennych, witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

            Z kolei płatki żytnie określane są mianem zboża profilaktycznego. W ich składzie znajdujemy nie tylko błonnik pokarmowy, ale i lignany odpowiedzialne za właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne. Ponadto obecne są w nich związki fenolowe, kwas foliowy i składniki mineralne.

            A co z naszymi ulubionymi, kukurydzianymi płatkami śniadaniowymi? Jeśli skład nie budzi wątpliwości, można po nie sięgnąć, ponieważ poza błonnikiem dostarczają węglowodanów złożonych, które są źródłem niezbędnej energii.

            Wybierzmy swoje ulubione płatki, dodajmy je do jogurtu lub mleka, a jeśli chcemy nadać im nieco słodszego i lepszego smaku, skorzystajmy z owoców suszonych. Samodzielnie przygotowując taką mieszankę, fundujemy sobie najzdrowsze i najbardziej wartościowe płatki śniadaniowe. Czas na zakupy i pożywne śniadanie!Post powstał przy współpracy z w/w firmą.

2 komentarze:

Printfriendly